امروز: شنبه ۲۹-اردیبهشت-۱۴۰۳ / السبت 11-ذو القعدة-1445 / Saturday 2024-May-18

مناسبت روز
پیام روز :

هیچ بنده ای ایمان نمی آورد مگر اینکه…

[صحيح بخارى‏] در كتاب «ايمان»، در باب علاقه به رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله كه يكى از شرايط ايمان است، به سند خود، از «انس» روايت كرده است كه رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله فرمود: به آن خدائى كه جان من در دست اوست، هيچيك از شما، ايمان نمى‏آورد مگر اينكه من، در نزد او، از پدر و فرزندش و از همگى مردم، عزيزتر باشم.

 

[همان كتاب‏] در كتاب «ايمان»، در باب حلاوت و شيرينى ايمان، به سند خود، از «انس» روايت كرده كه پيغمبر صلّى اللّه عليه و آله فرمود: هر گاه كسى از سه گونه خصلت كه در باطن او قرار مى‏گيرد، برخوردار باشد كام باطن خود را از حلاوت ايمان، شيرين كرده است: ۱- خدا و رسول را از همه، عزيزتر بدارد. ۲- كسى كه بخواهد كه جز خدا ديگرى او را دوست نداشته باشد. ۳- كسى كه نخواسته باشد كه دامنش به نكبت كفر، آلوده گردد؛ آنچنان كه نمى‏خواهد در آتش بيفتد و بسوزد.

 

[صحيح مسلم‏] در كتاب «ايمان»، در باب وجوب دوستى رسول‏خدا صلّى اللّه عليه و آله به سند خود، از «انس» روايت كرده است كه رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله فرمود: هيچ بنده‏اى ايمان نمى‏آورد، مگر اينكه من، در نظر او، از اهل و مال و از همه مردم، عزيزتر و ارجمندتر باشم.

 

[حلية الاولياء ۴/ ۴۲] به سند خود، از «عبد المنعم بن ادريس»، او هم از پدرش، و پدرش از جدّش «وهب» روايت كرده است كه در بنى اسرائيل مردى بود كه دويست سال خدا را نافرمانى كرده بود و پس از آنكه مرد، پاهاى او را گرفتند و كشان كشان برده و جسدش را به زباله‏دان، انداختند. بر خلاف انتظار، خداى تعالى به حضرت موسى عليه السّلام دستور داد تا بر جنازه او نماز بگزارد! حضرت موسى عليه السّلام به عرض رسانيد: پروردگارا! بنى اسرائيل گواهى داده‏اند كه اين مرد، مدت دويست سال نافرمانى كرده است. خداوند متعال به او فرمود: آرى چنان است كه آنان گواهى داده‏اند، با اين تفاوت كه هر گاه او تورات را مى‏گشود و به نام محمّد مى‏نگريست، آنرا مى‏بوسيد و به ديده مى‏گذارد. من از كار او تشكّر كردم و گناهانش را آمرزيدم و يكى از حوريه‏ها را به همسرى او، درآوردم!

 

فضائل پنج تن عليهم السلام در صحاح ششگانه اهل سنت ج‏۱ ۱۹۹

نظر خود را بگذارید .

تمامی حقوق برای سایت "طرح قرآنی مهدوی تا صبح ظهور" محفوظ است

قالب وردپرسقالب وردپرس