امروز: شنبه ۲۹-اردیبهشت-۱۴۰۳ / السبت 11-ذو القعدة-1445 / Saturday 2024-May-18

مناسبت روز
پیام روز :

نماز استغاثه به حضرت زهرا (س) را چگونه بخوانیم؟

نماز استغاثه به حضرت زهرا (س) را چگونه بخوانیم؟

حضرت زهرا (علیه السلام) فضائل و کمالات بسیاری دارند. از جمله فضائل ایشان که برای علما و بزرگان دین همیشه قابل‌ احترام بوده و به بسط و توصیه‌ آن پرداخته‌اند، “نماز استغاثه به حضرت زهرا” است.

در ابتدای دستور این نماز گفته شده: هرگاه به درگاه خداوند مهربان حاجتی داشتی حاصل از دردی که از شدت آن سینه‌ات تنگی گرفته، این نماز را بجا آور.

اقامه‌ی نماز استغاثه به حضرت زهرا (علیه السّلام)

در ابتدای دستور این نماز گفته شده: هرگاه به درگاه خداوند مهربان حاجتی داشتی حاصل از دردی که از شدت آن سینه‌ات تنگی گرفته، این نماز را بجا آور.


طریقه اقامه نماز

ابتدا دو رکعت نماز بخوان (دو رکعت نماز مستحبی)

پس از پایان نماز سه مرتبه تکبیر گفته و در ادامه سی مرتبه تکبیر بگو و تسبیحات حضرت زهرا را بجاآور (تسبیحات حضرت زهرا: سی و چهار مرتبه الله اکبر، سی و سه مرتبه الحمدلله، سی و سه مرتبه سبحان الله)

سپس به سجده برو و صد بار بگو: یا مَوْلاتى یا فاطِمَةُ اَغیثینی (اى سرپرستم اى فاطمه به فریادم برس)

سپس، طرف راست صورتت را بر زمین بگذار و همان ذکر را (یا مَوْلاتى یا فاطِمَةُ اَغیثینی) صد بار بگو.

سپس طرف چپ صورتت را بر زمین بگذار و صد بار دیگر، همان ذکر را (یا مَوْلاتى یا فاطِمَةُ اَغیثینی) بگو.

پس از آن، دوباره به سجده برو و صد و ده مرتبه، همان ذکر را (یا مَوْلاتى یا فاطِمَةُ اَغیثینی) بگو

و حاجت خود را بطور کامل بیان کن، ان شاءالله که برآورده شود.


فواید و اثرات نماز استغاثه به حضرت زهرا

داستان‌ها و روایت‌های زیادی درباره‌ی فواید نماز استغاثه به حضرت زهرا نقل شده که شامل داستان‌هایی با مضمون نجات از بدبختی‌ها، از بین رفتن مشکلات بزرگ که تصور حل‌شدنشان محال بوده‌ و حل دعوا‌های بزرگ و قدیمی است (نظیر داستان سیبویه و توسل یکی از دوستانش به حضرت زهرا و نماز استغاثه به ایشان). در کل باید به این مسئله اشاره کرد که نماز استغاثه به حضرت زهرا از طرف بسیاری از علما و مراجع سفارش شده‌ و مهم‌ترین کارکرد آن، رفع مشکلات و گرفتاری‌ها است. به طور مثال حضرت آیت الله بهجت، بسیار به حضرت زهرا توجه داشتند و تاکید می‌کردند که نماز استغاثه به حضرت زهرا را فراموش نکنید.


سند اعتبار نماز استغاثه به حضرت زهرا

بسیاری از علما و مراجع در طول تاریخ تشیع به کارآمدبودن نماز استغاثه اشاره کرده‌اند و چنانکه گفتیم روش‌های متفاوتی هم برای اقامه‌ی این نماز بیان کرده‌اند. همین مسئله نشان می‌دهد که از زمان‌های قدیم، نماز حضرت زهرا بسیار رایج و محبوب بوده‌است. از جمله کتاب‌هایی که درباره‌ی نماز حضرت زهرا مطالبی را بیان کرده و نحوه‌ی اقامه‌ی آن را تشریح کرده‌، کتاب “مفاتیح‌الجنان” است که در میان کتاب‌های دعا، جایگاه رفیعی دارد.
کتاب دیگری با عنوان “فضائل و مصائب حضرت زهرا علی‌ها السلام” به قلم آیت الله روحانی بوده که اسناد بیشتری درباره‌ی زندگی حضرت زهرا و نماز استغاثه به ایشان بیان کرده‌ است. البته باید به این مسئله نیز اشاره کرد که ظاهرا سند تاریخی دقیقی از این نماز در دست نیست و مجموع سند‌های این نماز، روایت‌ها و نقل قول‌های علمای بزرگ دین اسلام است.

از جمله شبهاتی که به این نماز وارد می‌کنند، شبهاتی‌ راجع به اصل پیروی از معصومان (ع) و نسبت آن‌ها با خداوند متعال است. شبهاتی نظیر: چرا باید به حضرت زهرا سجده کنیم و از ایشان طلب کمک کنیم؟ چرا نمی‌توانیم بصورت مستقیم از خداوند چنین درخواستی بکنیم؟ در پاسخ به این شبهات باید گفت که اولا ما به حضرت زهرا سجده نمی‌کنیم و سجده به درگاه خداوند است، دوما حضرت زهرا و دیگر معصومان برگزیدگان خداوند هستند و نزد پروردگار آبرو و احترام بسیاری دارند. پس ما با توسل به این بزرگان، به درگاه خداوند دعا می‌کنیم و مطمئنا این عمل، بیشتر از دیگر روش‌ها نتیجه‌بخش خواهد بود.

 1. سعیده

  من امشب نماز حضرت رو خوندم و حاجتی دارم که از ایشون می‌خوام فردا به من بده

 2. خسرو

  من آدم خوبی نبودم چون هر وقت گرفتار بود و به سمت خدا رفتم و از گرفتاری نجاتم داد دوباره یادم رفت شما که نزد خدا عزیزید برای من دعا کنید اول نور خدا از دلم بیرون نرود

 3. حمید

  سلام من برای مریضی مادرم دست به دامن حضرت فاطمه س شدم زیر عمل جراحی امیدی نداشتم ولی معجزه شد و از آن به بعد همیشه برای مشکلاتم توسل میکنم به این بانوی عزیز

 4. محموددرویشی

  کاش ای کاش که دنیای عطش میفهمیدآب مهریه رهراست بیاتابرویم کربلامنتطرماست بیاتابرویم

 5. ناشناس

  سلام کرم این عزیزان آنقدر زیاد است که در وصف نمیگنجد مشکل حل نشدنی من با توسل به ایشان و خواندن همین نماز به عنایت خدا حل شد التماس دعا

 6. احمد معمی وند

  سلام بی بی جان بچه ام سرطانی هست گفتند نماز استغاثه ی بدرگاه شما را بخوانیم، بدون شک یقین داریم که دعای ما اجابت میشه، ان شاالله همه ی مريض های سرطانی بخصوص کودکان معصوم به برکت وجود شریف شما بهبود حاصل نمایند ان شاالله

 7. فاطمه

  یا فاطمه الزهرا دستم به دامنت پاکت نجاتم بده از این همه سختی

 8. ناشناس

  هرچه دارم از استغاثه به این بانوی گرامی دارم. التماس دعا

 9. مهدی

  الفاطمة و ما ادریک ما الفاطمة (علیها افضل الصلوات و السلام)

 10. حامدنادری

  سلام خسته نباشین

  هر چه هست در خانه حضرت زهرا س هست و بس هر جا رفتیم مشکلاتمون حل ک نشد برش اضافه شد و بیشتر شد

 11. مهاجر

  سلام و ادب؛
  الحمدلله مداومت بر استغاثه به دامان پاک مادر سادات رزق شیعیان حضرتش هست
  بنده حقیر نیز به تازگی،با توسل قلبی به ایشان ( با وساطت شهدا، علی الخصوص شهدای گمنام، که مورد توجه حضرتش هستند) مشکلی سخت را از جایی که گمانم نمی رفت، به یکباره حل شده دیدم دقیقا شب شهادت بانو گشایش برایم رخ داده بود، که این خود از نشانه های امداد ايان بود.
  سعی کنید بر ذکر شریف “یا مولاتی یافاطمة أغیثینی ” مداومت داشته باشید. ملتمس دعایتان هستم
  یاعلی

 12. زهرا

  سلام. من هروقت مشکلی برام پیش میا. دست به دامن حصرت زهرامی شوم ونذرمی کنم که اگر برآورده شود مثلا ۵ دور تسبیح ایشان راذکرکنم وخیلی زود حاجتم برآورده میشه

  • مجید نقی زاده

   سلام علیکم
   ان شاءالله که همه حاجتمندانی که دست به دامن پاک و مطهر حضرت زهرا سلام الله علیها شدند حاجت روا شوند.
   در صورت امکان خادمین حضرت صاحب الزمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را از دعای خیر فراموش نفرمایید.

نظر خود را بگذارید .

تمامی حقوق برای سایت "طرح قرآنی مهدوی تا صبح ظهور" محفوظ است

قالب وردپرسقالب وردپرس